TÜMÜ
KORONA VİRÜS
DEPRESYON
ANKSİYETE
FİLM-DİZİ ANALİZİ

Depresyon Hakkında 10 Film Önerisi

Duygu Yılmaz
· 21 Ocak, 2021 · 4 dakikada oku

300 milyondan fazla kişinin depresyon tanısı ve hepsinin özel bir hikayesi vardır. Depresyon, farklı şekillerde ortaya çıkabilen psikolojik bir bozukluktur. İnsanları, hiçbir şeyin anlamı yokmuş gibi yalnız, umutsuz veya motivasyonsuz hissettirebilir. Ayrıca onları mantıksız veya yıkıcı davranmaya teşvik edebilir.

İnsanların depresyonu deneyimlediği birçok hikâyeyi anlamamıza, somutlaştırmamıza ve sempati duymamıza yardımcı olmak için diğer sanat eserlerinin yanı sıra depresyon temalı filmlerden de yardım alabiliriz.

Depresyon nedir?

Depresyon, üzgün hissetmekten çok daha fazlası, ciddi bir zihinsel sağlık durumu ve bir duygudurum bozukluğudur.

Depresyonun bazı belirtileri;

• Karamsarlık ve umutsuzluk

• Çaresizlik 

• Hayattan zevk alamama

• Yalnızlık hissi

• Günlük aktivitelere ilgi kaybı 

• Özellikle sabahları depresif ruh hali

• Odaklanma güçlüğü

• İç huzursuzluk ve gerginlik

• Geçmişte yaşanan konular ile ilgili pişmanlık hissi

• Alınganlık 

• Gelecekle ilgili olumsuz düşünceler 

• Düşünce yavaşlaması

• Unutkanlık

• Enerji düşüklüğü, çabuk yorulma

• Uykusuzluk ya da aşırı uyku hali

• İştah azalması veya iştah artışı

• Ağır durumlarda ise kişi kendine zarar verme planları yapabilir ya da zarar verebilir. 

Depresyon Temalı Filmler

Depresyon teması içeren yüzlerce film bulunmakta. Eğer seçmekte zorlanıyorsanız, biz sizin için listeyi biraz daralttık.

Depresyon sorunu yaşıyorsanız, bu filmlerdeki bir veya daha fazla karakterle özdeşleşebilirsiniz. Ayrıca bu filmler ailenize ve arkadaşlarınıza neyle mücadele ettiğiniz hakkında bir fikir verebilirler.

1. Anomalisa 

depresyon-film-onerisi-anomalisa

Bazen mutlu olmasını beklediğiniz insanlar aslında ağır derecede depresyondadır. "Anomalisa", motivasyon kitaplarının yazarı olan Michael Stone'un hikayesini anlatıyor.

Stone, insanların daha iyi, daha mutlu hayatlar yaşamalarına yardımcı olma konusunda uzman olmasına rağmen, aslında kendisi depresyondadır. Kendinden nefret ediyor ve dünyadan yabancılaşmış hissediyordur. Film bunu, Stone'un dünyadaki herkesi neredeyse aynı ses gibi algıladığı bir perspektif kullanarak açıklamaktadır. Filmde depresyonla yaşamanın varoluşsal zorlukları bizlere gösterilir.

2. Sylvia

depresyon-hakkında-film-önerisi-slyvia

Sylvia Plath, 20. yüzyılda yaşamış edebiyatçı kadın yazarlar arasında yer alır. Yaşamı boyunca depresif bir hayat geçirir. Yaşadığı depresyonun ve kocası Ted Hughes ile olan ilişkisinin anlatıldığı filmde Plath'ın hayatını daha yakından inceleyebilirsiniz.

3. Cake

depresyon-film-onerisi-cake

“Cake” filminde ana karakter olarak gördüğümüz Claire, oğlunu bir araba kazasında kaybettikten sonra depresyonla mücadele etmeye başlar. Claire depresyondan kronik ağrılı hastaların oluşturduğu terapi grubuna giderek uzaklaşmaya çalışır. Terapi grubunda yaşadığı olaylar ise hayatını yönünü tamamen değiştirecektir.

4. It’s Kind Of A Funny Story

depresyon-film-onerisi-its-kind-of-a-funny-story

Depresyonun travma, taciz, acı-üzüntü, toksik ortamlardan veya işlevsiz bir aileden gelmesi gerekmez. Hem bir hastalıktır hem de dünyayı algılama şeklidir. İnsanlar görece kolay yaşamlara sahip olduklarında bile, onları depresyona ve intihar düşüncelerine sürükleyen bir dizi olumsuz inanış edinebilirler.

"It's Kind of a Funny Story" de bu, okulda iyi performans gösteren ve genellikle iyi bir hayatı olan 16 yaşındaki Craig'in başına geliyor. Depresyonunun çoğu, hayatındaki herhangi bir başarısızlığın onu mahvedeceği inancından kaynaklanır. Mümkün olan her şekilde yeterince iyi olmadığını hisseder.

5. The Hours

depresyon-film-onerisi-the-hours

The Hours,Virginia Woolf'un Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'de yaşayan varlıklı, depresif bir kadın hakkında yazdığı romanıdır. Her kadının depresyonla kendi mücadelesi vardır ve bu mücadele Woolf'un romanının çeşitli öğeleriyle özdeşleşir. Film ayrıca Woolf'u da canlandırıyor.

6. Little Miss Sunshine

depresyon-film-onerisi-little-miss-sunshine

"Little Miss Sunshine" depresyonun nasıl bir aile meselesi olabileceğini gösteren bir kara komedidir. Ailenin en küçük kızı olan Olive dışında, Faris ailesinin tüm üyeleri bir tür depresyonla mücadele ediyor. Yaşadıkları psikolojik sorunlar genellikle birbirlerine saldırmalarına neden olur ve bu da depresyonlarını şiddetlendirir.

7. World’s Greatest Dad

depresyon-film-onerisi-worlds-greatest-dad

"World’s Greatest Dad", başarısız bir yazar ve lise şiir öğretmeni olan Lance Clayton'ın hikayesini anlatıyor. Clayton, ilişkilerini alenen kabul etmek istemeyen bir kadınla çıkıyor. Bununla birlikte, onu küçümseyen, yetersiz gören bir de oğlu bulunmakta.

Clayton’ın oğlu otoerotik bir boğulma kazası nedeniyle öldüğünde, Clayton utandığından oğlunun vücudunu, kendini asmış gibi gösterecek şekilde düzenler. Daha sonra sahte - ama güzel bir şiirsel- intihar notu yazar. Not, oğlunun depresyon nedeniyle kendini öldürdüğünü yazmaktadır.

Aslında depresyonda olan Clayton’ın kendisidir. Yaşadığı depresyon, onu böylesine ikna edici bir intihar notu yazmasına yardım etmiştir. Yine de notu okuyan ve güzel olduğunu düşünen akranlarından övgü ve sempati alan ölmüş oğludur. Bir zamanlar oğlunu aptal ve ezik olarak gören topluluk, şimdi onu akıl hastalığından muzdarip yetenekli bir şair olarak övmektedir.

8. The Skeleton Twins

depresyon-film-onerisi-the-skeleton-twins

"The Skeleton Twins", ağabeyinin intihara teşebbüs etmesinden sonra birbirlerine yeniden bağlanan, depresif iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Konu ilerledikçe, sahneler depresyonlarının nedenlerini ve hayatlarını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. İkisi de yaptıkları her şeyde zevk ve amaç bulmakta zorlanırlar. Bu duruma karşı başa çıkma yöntemi olarak genellikle yıkıcı ve mantıksız kararlar alırlar.

9. Melancholia

depresyon-film-onerisi-melakoli

The New York Times'a göre; "Melancholia" filminde Justine karakteri, depresyonu mükemmel bir şekilde tasvir ediyor. Justine'e göre dünya ile çarpışacak ve herkesi yok edecek olan gezegenin adı melankoli. Bu depresyonun ne kadar yıkıcı olabileceğini dair bir metafor. Her şeyin anlamsız olduğunu hissetmesine neden olan depresyonu yüzünden Justine, dürtüsel ve kendine özgün davranışlar sergiler.

10. Helen

depresyon-film-onerisi

Ana karakter Helen, artık görmezden gelemeyecek kadar şiddetli hale gelene kadar depresyonunu ailesinden yıllarca saklar. Çevresindeki herkes Helen'i mutlu görür. Bu da onun daha da kötü hissetmesine neden olurken yalnızlık duygusunu şiddetlendirir.

 

 

Uzman Klinik Psikolog Duygu Yılmaz


 

Duygu Yılmaz

İlk seansınıza başlamak ister misiniz?

Anlatmak istediğin zaman